Pielgrzymka LEWOCZA ∙ SZTUROWO ∙ BUDAPESZT ∙ SZENTENDRE · WYSZEHRAD ∙ ESZTERGOM ∙ BALATON

 

 

 

3 - 8 lipca 2017r.

 

 

 

PROGRAM RAMOWY 6 DNI

 

 

 

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników przed parafią w Grzybnie i wyjazd w godzinach porannych. Przejazd do Lewoczy, gdzie zobaczymy m.in. kościół Świętego Jakuba Apostoła – z najwyższym gotyckim ołtarzem na świecie (18,62 metrów) autorstwa Mistrza Pawła z Lewoczy. Jego figury mają prawie 2,5 metra i są wyrzeźbione z jednego kawałka lipowego drewna. Pierwszej konserwacji ołtarza, dokonano dopiero w latach 1952-1954. Poza ołtarzem głównym kościół szczyci się także dwunastoma gotyckimi ołtarzami, które od setek lat stoją na swoim miejscu. Następnie spacer po mieście. Zobaczymy najcenniejsze zabytki ratusz miejski odbudowany w stylu renesansowym, pręgierz przy ratuszu z 1600 r., a także liczne kamienice mieszczańskie w otoczeniu rynku, wśród nich kamienicę Thursonów z renesansową attyką i bogatą dekoracją na froncie. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 2
Śniadanie, po którym nawiedzenie „Słowackiej Częstochowy” – sanktuarium w Lewoczy. Przejazd do Szturowa – zobaczymy pomnik Jana III Sobieskiego. Przejazd przez most Marii Valerii na Węgry – do Budapesztu. Spacer do Baszty Rybackiej, która wybudowana została na miejscu średniowiecznych zabudowań zamkowych, w stylu neoromańskim. Podziwianie panoramy Budapesztu z Góry Gellerta. Na szczycie tego wzgórza, oprócz twierdzy znajduje się pomnik Wolności, wzniesiony w 1947 roku i przez długie lata poświęcony żołnierzom radzieckim poległym w walce o Budapeszt. Przedstawia on 14-metrową statuę kobiety z brązu trzymającą palmowy liść, ustawioną na 26-metrowym postumencie. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Udamy się na plac Bohaterów, na którym znajduje się pomnik Millenium z 36-metrową kolumną Archanioła Gabriela. Po obu stronach placu stoją imponujące budynki Hali Wystawowej i Muzeum Sztuk Pięknych. Spacer po okolicznym parku. Z kolei udamy się do budynku Parlamentu, będącego jednym z najstarszych w Europie. Można tu oglądać węgierskie insygnia koronacyjne koronę Świętego Stefana, berło, jabłko i renesansowy miecz. Nawiedzimy także Bazylikę św. Stefana. Msza św. w kaplicy św. Jana Pawła II. Świątynia, od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier. Ta konkatedra archidiecezji Ostrzyhom - Budapeszt, może pomieścić w swoim wnętrzu nawet do 8500 wiernych. Spacer po dzielnicy paryskiej. Przejazd na obiadokolację, po której rejs statkiem po Dunaju. Możliwość podziwiania piękna miasta z perspektywy rzeki. Powrót na nocleg.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do położonego w Zakolu Dunaju malowniczego miasteczka artystów Szentendre. Zwiedzanie Muzeum Marcepanu, panorama z punktu widokowego. Dalszy przejazd do Wyszehradu – średniowiecznej stolicy królów węgierskich. Zobaczymy ruiny królewskiego pałacu, cytadelę oraz panoramę doliny Dunaju z pobliskich wzgórz. Kolejno udamy się do kolebki katolicyzmu na Węgrzech i miejsca narodzin św. Stefana – Esztergomu nad Dunajem. Nawiedzimy największą w tym kraju Bazylikę. Msza święta. Krótki spacer po mieście. Powrót do hotelu – odpoczynek. Ok. 19.00 – wieczór węgierski w czardzie. Powrót na nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie, po którym złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Bema oraz ofiar Katynia i prezydenckiego samolotu. Przejazd nad Balaton do miejscowości Balatonboglar – miasta, w którym żył wielki przyjaciel Polaków ks. Bela Varga. Ponadto w czasie II wojny światowej, działała tu polska szkoła, do której uczęszczali uchodźcy z Polski. Msza święta. Powrót do Budapesztu na obiadokolację, po której przejazd na Wyspę św. Małgorzaty. Znajdują się tu uliczne zabytki, z których najstarsze pochodzą z XI w. Spacer po parku, gdzie zatrzymamy się przy fontannie na spektakl „gra świateł”. Powrót na nocleg.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.TERMIN
3-8.07.2017

CENA

 

Ilość osób 33+2 38+2 42+3
Cena 1280 zł 1220 zł 1180 zł

 


ZAPEWNIAMY

 

 

  • przejazd komfortowym autokarem
  • 5 noclegów w hotelu ***, pokoje 2-3 os. z łazienkami
  • 5 śniadań, 4 obiadokolacje
  • opiekę i informację turystyczną pilota
  • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2 000 €, do 5 000 zł w RP

 


UWAGI:

 

 

  • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • niezbędny dokument paszport lub dowód osobisty
  • na bilety wstępu, wieczór węgierski w Czardzie z obiadokolacją, nagłośnienie, wjazdy do miast, opłaty drogowe, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe – ok.  80 €