1. Dzisiaj liturgia słowa przypomniała nam, że są choroby utrudniające bliskość z Bogiem, a związane są one z naszym duchem i ciałem. Lekarzem, który może nas z nich uwolnić jest Jezus Chrystus – lekarz ciał i dusz ludzkich.
 2. Pomocą dla nas w tym uzdrowieniu jest okres Wielkiego Postu, w którym przez praktyki wielkopostne: modlitwę, post i jałmużnę możemy wyjść z naszej choroby.
 3. W dniu dzisiejszym przeżywamy Światowy Dzień Chorego. Niech to będzie okazja do uświadomienia sobie jak cennym skarbem dla nas wszystkich są cierpiący i osoby w podeszłym wieku oraz jak ważni są ci, którzy na co dzień opiekują się chorymi w naszych domach, szpitalach czy hospicjach.
 4. Od roku 604 Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a od 1099 praktykuje się w całym Kościele posypanie głów popiołem.
 5. W najbliższą tygodniu przeżywać będziemy właśnie Środę Popielcową. Tego dnia obowiązuje nas post ścisły, a więc jakościowy i ilościowy. Jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (osoby, które ukończyły 14 rok życia) i ilościowy, czyli dwa posiłki skromne i jeden do syta (osoby między 18 a 60 rokiem życia). Post ścisły obowiązuje także w Wielki Piątek, a w piątki przez cały rok obowiązuje post jakościowy. W Wielkim Poście obowiązuje także zakaz organizowania zabaw i uczestniczenia w nich. Tego dnia Msze św. o godz. 9.00 i 16.00 w Boluminku oraz o godz. 17.30 w Dąbrowie.
 6. Zapraszamy na nabożeństwa pasyjne – w piątki Droga Krzyżowa w łączności z Mszą św. i kazaniem pasyjnym o godz. 16.00 w Boluminku i o godz. 17.30 w Dąbrowie. Kolekta zbierana na Drogach Krzyżowych przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego. Gorzkie Żale śpiewać będziemy w niedziele przed Mszami św.
  Dzieci otrzymywać będą naklejki do wklejania w specjalne książeczki – kolorowe pamiątki uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych.
 7. W najbliższy piątek, 16. dzień miesiąca, a więc zapraszamy na godz. 21.00 do Dąbrowy na Apel.
 8. Jak ogłaszaliśmy w ubiegłą niedzielę, przypominamy, że rekolekcje wielkopostne w naszej parafii przeżywać będziemy od III niedzieli Wielkiego Postu, czyli od 4 do 7 marca br.
 9. Rozpoczął się czas wielkanocnej spowiedzi i Komunii św. Prosimy odbierać kartki do spowiedzi w stałych punktach.
 10. Dzisiaj, jutro i pojutrze wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ekspiacyjne po Mszach św. 
 11. Dziękujemy bardzo za ofiary złożone dzisiaj na kolektę specjalną – Serdeczne Bóg zapłać! Dziękujemy również za ofiary kolędowe przeznaczone także na cele remontowo-budowlane – Bóg zapłać.
 12. Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć:

► Marcin Wichowicz, st. wolnego, zam. w Skłudzewie

Monika Rosińska, st. wolnego, zam. w Boluminku – zapowiedzi I

oraz

► Robert Stachowski, st. wolnego, zam, w Bydgoszczy

Paulina Grabska, st. wolnego, zam. w Wałdowie Królewskim – zapowiedzi I