1. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień – od uobecnienia wydarzeń związanych z uroczystym wjazdem Jezusa do Jerozolimy, ale również wsłuchujemy się w opis Męki Pańskiej.

2. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu będzie Triduum Paschalne, w czasie którego będziemy przeżywali wydarzenia Zbawcze Jezusa Chrystusa związane z Ostatnią Wieczerzą, Męką Pańską i Zmartwychwstaniem.

3. W czwartek, przed południem w katedrze sprawowana będzie Msza Krzyżma, w czasie której biskup poświęci oleje używane przez cały rok do posługi sakramentalnej, a kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Po południu w parafii Msza św. Wieczerzy Pańskiej, która zakończy procesja z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji, zwanej Ciemnicą. Obrzędy Wielkiego Tygodnia odbywać się będą tylko w Boluminku o godz. 18.00.

4. W piątek dzień Męki Pańskiej, obowiązuje post ścisły, natomiast nabożeństwo koncentruje się na Męce Pańskiej. Stąd w liturgii czytamy opis Męki Pańskiej i odbywa się adoracja krzyża. Nie sprawuje się w tym dniu Mszy św.

5. W Wielką Sobotę przychodzimy ze świecami, najlepiej od swojego chrztu. To modlitewne oczekiwanie na Zmartwychwstanie rozpoczyna się poświęceniem ognia przed świątynią i zapaleniem od niego paschału. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni – liturgia Słowa, liturgia chrzcielna z odnowieniem naszych przyrzeczeń chrzcielnych i uroczysta Eucharystia.

6. Okazja do spowiedzi św. dla tych, którzy nie mogli skorzystać wcześniej, w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę przed obrzędami od godz. 17.15 do 17.45.

7. W Wielką Sobotę odbywa się tradycyjnie święcenie pokarmów: w Dąbrowie o 11.00 i 16.00; w Boluminku o 11.30 i 16.30.

8. Rezurekcja – to wyjście do otaczającego nas świata po to, aby mu głosić, że Chrystus zmartwychwstał. Msza św. rezurekcyjna w Boluminku o godz. 6.00. Pozostałe Msze św. o godz. 9.30 w Dąbrowie i o godz. 11.00 w Boluminku z udzieleniem sakramentu chrztu św.  W II święto Msze św. jak w każdą niedzielę. kolekta w to święto przeznaczona jest na potrzeby naszej katedry w Toruniu. Wspominamy również zasługi dla naszej Ojczyzny Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie.

9. Kończymy akcję Caritas Diecezji Toruńskiej w formie skarbonki wielkopostnej. Dziękujemy bardzo naszemu Szkolnemu Kołu Caritas za zorganizowanie zbiórki paczek świątecznych. Serdeczne Bóg zapłać.

10. Dziękujemy również p. Adamowi Wołochowi za wykonanie pojemnika poboru wody na cmentarzu i p. Andrzejowi Niciejewskiemu za inicjatywę i projekt – Bóg zapłać.

11. Prosimy o przynoszenie kwiatów do Grobu Pańskiego oprócz tych, które zakupimy z ofiar złożonych na Drodze Krzyżowej.

12. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Zofię Bielak. Polećmy ją w naszych modlitwach Bożemu miłosierdziem.

13. Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć:

Bartosz Kościelski, st. wolnego, zam. Skłudzewo

Anna Deroń, st. wolnego, zam. Dąbrowa Chełmińska / zapowiedzi II