1. Chrystus niezmiennie naucza, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Wszystkie nakazy i zakazy mają sens tylko wtedy, gdy są praktykowane w świetle przykazania miłości. Jest ono tak ważne, ponieważ jego wzorem jest miłość Boga do człowieka, która wyraziła się w oddaniu życia przez Syna Bożego dla naszego zbawienia. Człowiek praktykując to przykazanie próbuje naśladować miłość Boga.

2. Dzisiejsza niedziela jest obchodzona jako uroczystość poświęcenia kościoła parafialnego. Poświęcenie to liturgiczny obrzęd, w czasie którego wyłącza się budowlę z użytku świeckiego i przeznacza się ją do służby Bożej. Zadajmy sobie również pytanie, czy troszczymy się o nasze kościoły i wspieramy ich renowację i utrzymanie.

3.W tym tygodniu w liturgii będziemy obchodzić: w środę – święto Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

4. W przyszłą niedzielę uroczystość Wszystkich Świętych. Z racji zbliżającego się wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłych, a także do zatroszczenia się o ich groby. W związku z pandemią Ks. Biskup zachęca do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich oraz modlitwę za zmarłych na całą „oktawę” Uroczystości. W związku z porządkowaniem grobów przypominamy o konieczności segregacji śmieci. Przypominamy również o uregulowaniu zaległości w opłacie za miejsce na cmentarzu, tzw. pokładne. Termin opłacenia mija po 20 latach od pogrzebu, a w przypadku przedłużenia lub rezerwacji po 10 latach. Przy załatwianiu wszelkich spraw związanych z cmentarzem należy znać dane położenia grobu, tzw. oznakowanie sektora, rzędu i miejsca. Tradycyjnie również składać będziemy prośby i ofiary o pamięć naszych bliskich zmarłych w ramach tzw. wypominkach. Pamiętamy o podaniu godziny Mszy św. Podajemy ilość zmarłych w miarę możliwości w formie bardzo zwięzłej. Wielkość ofiary to dla orientacji pytających o to, to wielkość intencji mszalnej od jednej duszy.

4. W dzisiejszą niedzielę ostatni termin odbioru zdjęć z tegorocznego bierzmowania.

5. Serdecznie dziękujemy także p. Danucie i Romanowi Adamskim z Janowa za ofiarowane kwiaty do naszych kościołów – serdeczne Bóg zapłać. Jednocześnie polecamy tą firmę do nabywania kwiatów na groby naszych bliskich.

6. W ostatnim czasie odeszli do Pana śp. Tadeusza Rucińskiego, śp. Romana Góreckiego i śp. Czesława Maćkowskiego. Polećmy ich Bożemu miłosierdziu w naszych modlitwach.

7. Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć:

Radosław Szczęsny, st. wolnego, Dąbrowa Chełmińska

Monika Ginter, st. wolnego, Dąbrowa Chełmińska / zapowiedzi I