Ogłoszenia parafialne na II Niedzielę Adwentu

Niedziela, 05 Grudzień 2021 r.

Ogłoszenia parafialne na II Niedzielę Adwentu

1. Dzisiejsza liturgia słowa Bożego stawia przed naszymi oczyma św. Jana Chrzciciela, który nawołuje „do przygotowania drogi dla Pana”. Kościół w Adwencie stawia nam dwa sposoby przygotowania w naszym życiu drogi do Pana.

2. Jednym z nich są Roraty znane w Polsce już od XIII w., ich nazwa pochodzi od pierwszych słów pieśni „Rorate caeli” – „Spuśćcie niebiosa”. W swojej treści teologicznej jest to Msza św. o Najświętszej Maryi Pannie, w której towarzyszymy Jej w oczekiwaniu na Narodzenie Zbawiciela.

3. Dzisiaj na Mszach św. nastąpi poświęcenie opłatków, które przypominają zarówno chleb codziennie przez nas spożywany, jak i chleb eucharystyczny – Ciało Chrystusa, spożywane w czasie Mszy św. Połamiemy się nimi w czasie Wieczerzy Wigilijnej. Będzie je można odebrać w stałych punktach:

- w Dąbrowie w sklepach: przy blokach, p. Fałczyk-Kubas oraz Mileny Holc przy poczcie,

- w Dąbrowie Wybudowania i Otowicach u p. Barbary Ginter,

- w Janowie u p. Danuty Szwarackiej,

- w Boluminku u p. Danuty Szczypniewskiej,

- w Wałdowie w sklepie p. Wojciechowskich i u p. Danuty Kaczor w domu.

4.W tym tygodniu wspominamy: poniedziałek – św. Mikołaja; wtorek – św. Ambrożego; środa – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny; czwartek – św. Jana Diego; piątek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej.

5. W poniedziałek odpust parafialny ku czci św. Mikołaja w Ostromecku. Suma o godz. 18.00.

6. Dzisiaj spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św. po Mszy św. o godz. 12.00.

7. W dniu dzisiejszym zbiórka do puszek jako pomoc materialna dla Kościoła na Wschodzie.

8. Można nabywać w zakrystii świece wigilijne Caritas jako wsparcie „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom” w cenie: duże 14 zł., ozdobne 16 zł., małe 8 zł.

9. Pragniemy podać do refleksji sprawę, o której już wcześniej wspominaliśmy. Mianowicie daje się zauważyć w naszych kościołach stopniowo wkradający się proces zeświecczenia naszych postaw, wyrażających się m. in. w zaniku tradycyjnego przyklęknięcia przed Najświętszym Sakramentem przed wejściem i po wyjściu z ławki, ewentualnie głębokiego skłonu w przypadku niesprawności fizycznej. Może to świadczyć o braku świadomości obecności Pana Jezusa Eucharystycznego w tabernakulum. Kościół to nie jest sala widowiskowa, tylko Dom Boży, świątynia, miejsce modlitwy i spotkania z Bogiem, który jest tu Gospodarzem.

10. W minionym tygodniu pożegnaliśmy z naszej parafii śp. Roberta Pobudkiewicza; dzisiaj pogrzeb o godz. 13.30 śp. Waldemara Osińskiego. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu w naszych modlitwach.

11. W przyszłą niedzielę kolekta specjalna.