1. Radosny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, to wstęp do tragicznych wydarzeń, które dokonają się w Jego męce i śmierci. Potrzeba bowiem, aby Chrystus dopełnił Bożego planu zbawienia. Stąd w dzisiejszej liturgii słowa słyszymy o radości z przybycia Chrystusa do Jerozolimy, ale również i opis Męki Pańskiej.
2. Zaczynający się dziś tydzień nazywany jest przez chrześcijan „Wielkim”, bo będą się w nim dokonywać wielkie wydarzenia zbawcze. Zachęcajmy się więc wzajemnie do udziału w nabożeństwach wielkotygodniowych, zwłaszcza w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilię Paschalną i w samą Wielkanoc.
3. W Wielki Czwartek wydarzenia liturgiczne będą się koncentrowały w dwóch miejscach. Rano w katedrze biskup konsekruje oleje święte, które będą używane przez kapłanów całej diecezji do posługi sakramentalnej. Również wobec swojego biskupa kapłani odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast wieczorem w kościołach parafialnych będą uobecniane wydarzenia zbawcze związane z Ostatnią Wieczerzą. Jest to dzień, w którym świętujemy ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.
4. Nabożeństwo wielkopiątkowe to nabożeństwo Męki Pańskiej, które kończymy złożeniem Chrystusa do grobu. Jest to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie jest sprawowana Msza święta. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Po obrzędach adoracja Pana Jezusa przy Grobie Pańskim do godz. 21.00. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 9.00 do wieczornych obrzędów. Bardzo serdecznie zachęcamy do wygospodarowania chociaż krótkiego czasu na adorację, by podziękować Chrystusowi za Jego Krzyżową ofiarę dla naszego zbawienia. Przy okazji można również nawiedzić groby swoich bliskich.
5. W sobotę obrzędy Wigilii Pachalnej, nawiązujące do liturgii w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, wyrażające modlitewne oczekiwanie na Zmartwychwstanie, rozpoczynają się poświęceniem ognia przed świątynią i zapaleniem od niego paschału, a potem naszych świec, z którymi przychodzimy do kościoła. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni następuje Liturgia Słowa oraz liturgia chrzcielna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych z zapalonymi przez wiernych świecami i uroczysta Eucharystia.
Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego odbywają się o godz. 18.00 tylko w Boluminku.
6. Okazja do spowiedzi św. dla tych, którzy nie mogli skorzystać wcześniej, w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę przed obrzędami od 17.15 do 17.45. Chorych odwiedzimy w środę – ks. Bartosz od godz. 13.00. Prosimy zgłaszać chętnych oprócz tych, których odwiedzamy co miesiąc.
7. W Wielką Sobotę odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów w Dąbrowie o 11.00 i 16.00; w Boluminku o 11.30 i 16.30.
8. Prosimy o przynoszenie kwiatów do Grobu Pańskiego oprócz tych, które zakupimy z ofiar złożonych na Drodze Krzyżowej.
9. W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – w niedzielę, Msza św. rezurekcyjna w Boluminku o godz. 6.00. Procesja rezurekcyjna to wyjście do otaczającego świata z radosną nowiną, że Chrystus zmartwychwstał. Pozostałe Msze św. o godz. 9.30 w Dąbrowie i o godz. 11.00 w Boluminku.
W II Święto Msze św. jak w niedzielę. Kolekta z to święto przeznaczona jest na potrzeby naszej katedry w Toruniu. Wspominamy również zasługi dla Kościoła i naszej Ojczyzny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
10. W Minionym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty śp. Teresę Brucką i śp. Maksymiliana Henke. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu w naszych modlitwach.
11. W tym miesiącu Apel Jasnogórski będzie wyjątkowo 17-tego, czyli w I Święto Wielkanocy o godz. 21.00 w Dąbrowie. W sobotę 16 kwietnia przypada 95. Rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI.
12. Katolickie Liceum i Szkoła Podstawowa Księży Pallotynów w Chełmnie przyjmują zapisy uczniów na nowy rok szkolny 2022/2023 i zapraszają wszystkich zainteresowanych na Dzień Otwarty Szkoły w niedzielę, 24 kwietnia br., od godz. 9.00 do 14.00. Szczegółowe informacje na plakacie w gablotkach oraz na ulotkach wyłożonych na stoliku pod chórem.
13. Zapraszamy rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. na spotkanie
dzisiaj po Mszy św. o godz.12.00 w Boluminku.