Parafia pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny
W BOLUMINKU

Ogłoszenia parafialne na Święto Chrztu Pańskiego

Niedziela, 07 Styczeń 2024 r.

Ogłoszenia parafialne na Święto Chrztu Pańskiego


1. Dzisiejsze święto uobecnia wydarzenia zbawcze, które dokonały się nad Jordanem, a jednocześnie przypomina nam nasz chrzest, czyli to wydarzenie, które rozpoczęło dzieło zbawcze w naszym życiu.

2. Przypominamy o kilku informacjach dotyczących sprawowania sakramentu chrztu. Właściwym dniem do sprawowania tego sakramentu jest niedziela, gdyż w czasie Mszy św. dziecko jest włączone do wspólnoty zbawczej, jaką jest parafia, która bardzo radośnie i uroczyście wita nowego członka. Właściwym miejscem do sprawowania tego sakramentu jest parafia faktycznego zamieszkania rodziców. W innym przypadku potrzebna jest zgoda właściwego proboszcza. Chrzest zgłaszają rodzice. Zgłaszający dostarcza: akt urodzenia dziecka (powinien to być dokument w j. polskim) i zaświadczenia dla chrzestnych (z ich parafii zamieszkania). Chrzestnym może być osoba, która przyjęła sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie, pokuta i eucharystia), która praktykuje swoją wiarę (jest znana w parafii, uczęszcza na eucharystię, przystępuje do sakramentów pokuty i eucharystii, przyjmuje kolędę), a osoba, która założyła rodzinę, żyje w sakramentalnym związku małżeńskim. Zgłoszenia chrztu należy dokonać w kancelarii parafialnej co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem.

3. Dziękując za życzliwe przyjęcie kapłanów na kolędzie w minionym tygodniu, na bieżący tydzień planujemy kolejne spotkania w czasie wizyty duszpasterskiej.

4. Dzisiaj po Mszach św. nabożeństwo przy żłóbku. Od jutra w liturgii rozpoczyna się okres zwykły. W naszej, polskiej tradycji pozostajemy jednak w atmosferze bożonarodzeniowej do 2 lutego, do Uroczystości Ofiarowania Pańskiego do tzw. Matki Bożej Gromnicznej – śpiewamy kolędy i zachowujemy choinki.

5. W przyszłą niedzielę kolekta na WSD w Toruniu.

6. Na koniec roku kalendarzowego dokonaliśmy podsumowania minionego okresu w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i religijnym. Dzisiaj pragniemy również dokonać podsumowania naszego życia parafialnego, szczególnie dotyczącego wydarzeń zbawczych.

Najpierw tradycyjnie podajemy dane statystyczne dotyczące udzielanych sakramentów i pogrzebów. I tak w minionym roku udzielono 44 chrzty (32,48); pogrzebów było 30 (33,61); ślubów było 12 (11, 4); bierzmowanych 38 (33,39); do I Komunii św. 42 (60, 41).

Po pandemii kolędy odbywały się w tradycyjnej formie. Z działań gospodarczo-inwestycyjnych udało się przeprowadzić kapitalny remont wieży kościoła w Boluminku. Przeprowadzono ostatni etap konserwacji polichromii na sklepieniu kościoła w Dąbrowie oraz malowanie całego wnętrza kościoła. Położyliśmy chodnik z kostki granitowej wokół kościoła w Dąbrowie. Zostały oczyszczone i dostrojone organy w obu kościołach z usunięciem powstałych defektów. Z dalszych inwestycji to remont kostnicy poprzez konserwację dachu, zamontowanie nowych rynien oraz malowanie elewacji i zainstalowanie fotowoltaiki przy organistówce oraz remont poddasza budynku gospodarczego przy organistówce; wymiana automatyki zegara na wieży kościoła w Boluminku, naprawa i konserwacja zegara na wieży w Dąbrowie, wymiana napędu (nowe silniki) dzwonów w Boluminku oraz nowa sterowania; postawienie nowego krzyża przy kościele w Dąbrowie. Z pozyskanych w tym roku ofiar kolędowych spłacimy resztę należności za wykonane remonty, a pozostałą część przeznaczymy na następne inwestycje przewidziane na ten rok. A planujemy konserwacje sklepienia kościoła w Boluminku oraz remont sygnaturki (małej dzwonniczki) na dachu kościoła w Boluminku. Następnie przewidziane są dalsze chodniki na nowym cmentarzu. Z wydarzeń duszpasterskich planujemy konsekrację przez księdza biskupa kościoła w Dąbrowie.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ofiarnie włączyli się w realizację wszelkich działań duszpasterskich, a także gospodarczo-inwestycyjnych. Dziękujemy za składane ofiary na te cele z różnych okazji. Serdeczne Bóg zapłać! Szczególnie dziękujemy Radzie Parafialnej-Duszpasterskiej i Ekonomicznej. Dziękujemy za wsparcie duchowe grupom modlitewnym – Różom Różańcowym i wspólnocie Czcicieli Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci oraz wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym. Dziękujemy naszej scholii i prowadzącym ją państwu Katarzynie i Andrzejowi Haliniak, panu organiście Maciejowi Różyckiemu, służbie liturgicznej, panom kościelnym – Andrzejowi Niciejewskiemu i Andrzejowi Liponodze. Paniom sprzątającym i dekorującym nasze kościoły. Serdeczne Bóg zapłać! Razem z Ks. Wikariuszem dziękujemy za wszelkie przejawy życzliwości i współpracy oraz wsparcie modlitewne. Bóg zapłać! Dziękujemy również za życzliwość i gościnne przejęcie na spotkaniu kolędowym. Polecamy się dalszej modlitwie. Bożej Opatrzności dziękujemy jako cała wspólnota parafialna za łaski otrzymane w minionym roku i prosimy o dalsze błogosławieństwo w nowym roku. Wszystkim życzymy wszelkiego dobra.
Szczęść Boże!

 

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta

Dąbrowa 7.30, 10.30
Boluminek 9:00, 12:00

 

Dni powszednie i święta zniesione

 Wiosna, lato
Dąbrowa 17.30
Boluminek 19:00

Jesień, zima
Dąbrowa 17.30
Boluminek 16:00

KANCELARIA PARAFIALNA

 Od poniedziałku do soboty

po każdej Mszy Św.

 

Niedziala - nieczynna

SAKRAMENT CHRZTU ŚW.

Sakramentu Chrztu Świętego
Udzielamy w III Niedzielę miesiąca
o godz. 12.00

KONTO PARAFII

Bank Spółdzielczy w Bydgoszczy.
Oddział w Dąbrowie Chełmińskiej
51 8142 1017 0206 9403 2000 0001